WEB DÜNYASINDA ALEXA’NIN ÖNEMİ

alexa

Alexa (Alexa Toolbar); yüklü cihazları internette gezindikleri siteleri, bu sitelerde geçirilen süreyi, sitelere arama motoru aracılığıyla mı yoksa başka bir siteden verilen bir bağlantı aracılığı ile mi ulaşıldığı benzer biçimde kriterleri kayıt altına alarak siteleri belli bir sıralamaya koyar. Alexa’nın mantığı bir nevi tv kanalları için kullanılan peoplemeter adlı aygıt takılı olan televizyonlara izleme ölçümleri yapan izlenme oranı (rating) ölçümlerine benzemektedir.

Alexa bir tek Alexa Toolbar yüklü cihazları ölçümlediği için %100 doğru neticelar vermese de genellenebilir ve gerçeğe yakın neticelar vermektedir.

Alexa’nın SEO’ya tesiri Var Mı?
Alexa belli örneklem bağlamında bir sitenin aldığı trafik ve sitede geçirilen süre gibi kıstaslar dahilinde siteyi sıralamaya koyar. Bundan dolayı SEO stratejilerinin verimliliği konusunda fikirler verir. Hem de Alexa üzerinden ziyaretçilerin sitenizi hangi kelimeleri arayarak bulduğuna dair bilgilere de ulaşılabilmektedir.

Alexa sıralaması bununla birlikte sitenin ticari değerini yansıtır bundan dolayı reklam verenler için Alexa kıymeti oldukca önemlidir.

Alexa Sıralaması iyi mi Düşürülür?
Alexa sıralamasını geliştirmede yükselmek tabiri pek kullanılan bir tabir değildir genellikle Alexa bazında sıralamada iyi bir duruma gelmek anlamında “düşmek” ifadesi kullanılır. Örneğin bir site Alexa sıralamasında 7. Bayağı 6. Sıraya düşmüşse aslen bu iyi bir şeydir. Alexa sıralaması düşürmede kullanılacak belli yöntemler vardır. Onları da şu şekilde sıralayabiliriz;

Site yeni bir site olsa bile Alexa aldığı trafiğe nazaran siteyi otomatikman idraklar ve sistemine kayıt eder. Sitenin sahibi tarafınca Alexa üzerinden hesap oluşturarak sahiplenilmesi sitenin Alexa üzerinden takip edeni açısından kolaylık elde edecektir.
Siteye Alexa Widget eklemekte sitenin sıralamasını düşürmede etkili olacaktır. Çünkü sitenize eklediğiniz Widget anlık olarak site hakkında Alexa’ya veriler gönderir.
Sonraki adım ise site yöneticisinin kendi bilgisayarına arama motoru için Alexa Toolbar araç çubuğunu indirmesidir. Daha sonra site ziyaretçilerine de Alexa Toolbar indirmesini önererek Alexa’nın site ziyaretlerini idraklaması sağlanmış olur bu sayede Alexa sıralaması düşürülebilir.
Site görsellerine iyi bir SEO stratejisi uygulayarak siteye daha çok ziyaretçi çekilebilir.
Sitede iyi daha kısaca özgün içerik oluşturulmalıdır ve böylece ziyaretçilerin sitede gezinti yapması ve daha çok süre geçirmesi sağlanmış olur. Unutulmamalıdır ki Alexa yalnız site tıklanmasını dikkate almaz sitede geçirilen zaman da en az site ziyaretleri kadar önemli bir kıstastır.
Siteye başka siteler üzerinde bağlantı ekleyerek ziyaretçi çekmek de oldukça önemlidir Alexa’nın sıralama kriterlerinden biridir.
Son olarak da ziyaretçilerin site hakkında Alexa sayfasına olumlu yorumlar yapması ve siteye 5 yıldız vermesi sağlanmalıdır bu da Alexa sıralaması için çok önemlidir.
Tüm bunlar yapıldıktan sonra Alexa sıralamasında ki değişimler kısa sürede fark edilecektir. Ancak verilere bakarak bir gelişme beklemekte yanlış olur. Çünkü Alexa verileri olarak toplar ancak 3 aylık ve 6 aylık periyotlarla sıralamasını günceller. Eskiye nazaran Alexa çok önemli bir ölçek olarak idraklanmasa bile gene de hem reklam veren firmalar hem de site sahipleri hala Alexa’nın verdiği değerleri önemsiyor.

Menü