YOUTUBE’NİN GEÇMİŞİ

youtube

Hemen derhal her gün internette onlarca video izliyoruz. Müzik dinlemek, video izlemek istediğimizde hemen, dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube’a başvuruyoruz. Bir tıkla, istediğimize hemen ulaşıyoruz. Peki, vazgeçemediğimiz paylaşım sitesi Youtube’la ne vakit tanıştık?

YouTube’un Kuruluşu
YouTube’un müessese hikayesi Google’ınkine benziyor. Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç 2005 yılı Şubat ayında YouTube’u kurdu. Youtube 1.5 yıllık müddette milyar dolarlık bir firma oldu. Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen ve Chad Hurley adlı iki genç, 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir ev partisinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını dostlarıyla paylaşmak istedi. Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir metot bulmak üzere kolları sıvadı ve 2005 yılının şubat ayında Youtube’u kurdu. Parasal problemler nedeni ile ilk video 23 Nisan 2005’te Jawed Karim tarafından yüklendi.

Google Tarafından Satın Alınması
YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Bu, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biridir. Çalışma prensibi Google tarafından düzenlenerek daha müsait bir site haline getirilen Youtube, daha fazlaca kişiye ulaştı ve tanındı.

Ingilizce adıyla “broadcast yourself” doğrusu “kendini yayınla” sloganıyla yola çıkan Youtube bugün dünyada en çok tıklanan paylaşım sitesi.

Youtube’un en çok izlenen videosu
Youtube’da en çok izlenen video ise 15 Temmuz 2012 tarihinde eklenen ve 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyara yakın izlenme sayısına ulaşan PSY – “Gangnam Style” videosudur.

Albümlerin satmadığı bu devirde, artık sanatçıların şarkıları, video klipleri Youtube’dan dinleniyor, izleniyor. Televizyon kanallarında yayınlanan dizilerin tekrarları, filmlerin fragmanları Youtube’da yayınlanıyor. Çektiğiniz bir video yüklediğiniz Youtube’da milyonlarca kişiye ulaşabiliyor.

Kullanıcılar tarafınca YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 tane yeni video klip ekleniyor ve 100 milyona yakın video klip izleniyor. Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullananların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek siliniyor. YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ve ek olarak izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.

YouTube’dan sonra fazlaca sayıda video paylaşım sitesi çıksa da televizyondan daha çok vakit geçirdiğimiz YouTube’dan kullanıcıların kolay basit vazgeçeceğe benzemiyor.

Menü