Google’ın Hikayesi

Google ın Hikayesi

Google’n kuruluş hikayesi En popüler web arama motoru Google, bugün 10. Yaş gününü kutluyor. İşte Google’ın hikayesi.A+A-

İki üniversite öğrencisinin başlattığı bir akım bugün akıl almaz boyutlara ulaşmış durumda. Çok kısa müddette Microsoft benzer biçimde dev yazılım şirketlerine dahi kafa tutmayı başaran Google, bu kısa vakit zarfında hızla büyüyerek dünyanın en popüler internet arama motoru olmayı başardı.Yıldan yıla büyüme hızını daha da artıran Google, internet dendiğinde akla ilk gelen ‘isim’ oldu. Google, öylesine popülerleşti ki, İngilizce’de internette arama yapmak için kullanılan ‘to Google’ eylemi dahi türetildi.
Web arama motorunda gösterdiği başarıyla da yetinmeyen Google, kullanıcılarına daha çok servis sunmakta kararlıydı. Bunun son örneği ise geçtiğimiz günlerde Google’ın Chrome web tarayıcısını pazara sürmesi oldu. Çok kısa müddette %1’lik pazar payı elde eden Chrome, her ne kadar sade bir tasarıma sahip olsa da, sunmuş olduğu birçok fonksiyonla, beta sürümü bulunmasına rağmen milyonların gönlünde taht oluşturmayı başardı.
İşte doğumundan bugüne bir Google hikayesi…
Larry Page ve Sergey Brin’in tanışmasıGoogle’ın hikayesi 1995 yılının bir yaz gününde, Standford Üniversitesi’nde okuyan iki gencin, Larry Page ve Sergey Brin’in, tanışmasıyla başladı. Kuracakları şirkete bir isim koymayı düşünen ikili, tanıştıktan yaklaşık bir sene sonrasında ‘googol’ kelimesinden esinlenerek isim olarak Google’da karar kıldı.
1 rakamıyla süregelen ve sonuna 100 tane 0’sın gelmesiyle olup biten ‘googol’, meşhur Amerikan Matematikçi Edward Kasner’in yeğeni Milton Sirotta’nın 1938 senesinde ortaya attığı bir kelimeydi.
Ve 7 Eylül 1998 yılında şirketleşen Google, bu tarihi doğum günü olarak kabul etti.
Bugün milyonlarca ziyaretçisi bulunan ve dünya markaları içinde gerçekleştirilen anketlerin birçoğunda ilk sıralarda yer edinen Google, sadece bilgisayar ve teknoloji dünyasının değil, iş ve sanat dünyasının da vazgeçilmezlerinden biri oldu.
Yayınlanan birçok gazete ve dergide Google’ın kurucuları Brin ve Page’den övgüyle bahsedilirken, bazıları bu övgüyü daha da ileriye götürerek bu ikiliyi internetin ‘Thomas Edison’ı olarak lanse etmeye başladı.
Google’ın canını sıkan servisi: Street ViewAncak Google övüldüğü kadar, sık sık tenkit bombardımanına da tutuluyordu. Google’ın hızla insanlığın dünyasına girmesinden çekinenlerin en büyük korkusu ise, firmanın özel hayata zarar verebilecek olmasıydı.
Kullanıcıların arama kayıtlarını gereğinden fazlaca elinde tutmasıyla da yoğun bir eleştiri alan Google, bunun yanında Street View servisi nedeniyle de çok konuşuldu. Google Street View’ın özel hayata müdahale etme durumu neticesinde Google’ın bazı kişilerce mahkemeye verilmesi de bu korkuların aslen pek yersiz olmadığını ortaya koyuyordu.
Tüm bunlara rağmen Google, 10 yılını son derece başarı göstermiş bir tabloyla kapatmayı bildi. Ancak yer yer Amerikan ekonomisinde meydana gelen çalkantılar, Google’ın da finansal açıdan birtakım yeni kararlar almasını gerektirdi.
Servislerini gün geçtikçe birazcık daha çeşitlendiren Google, online reklamcılığı da daha ileriye taşıdı ve böylelikle karının çok büyük bir kısmını online reklamcılıktan kazanmaya başladı.
Gmail’den YouTube’a onlarca Google servisiWeb arama motoruyla yetinmeyen ve büyüme ivmesini 10 sene arasında asla kaybetmeyen Google, sunmuş olduğu yeni servislerle de kullanıcılarını dört bir yandan elinde tutmanın gayreti içerisine girdi.
El attığı her pazarda karşısına yeni ve ciddi rakipler alan Google, buna rağmen web arama motoru pazarında olduğu gibi öteki servislerde de başarıya ulaşmış olmasını bildi. Blog servisiyle günlük tutan ve yazılarını milyonlarla paylaşmak isteyen kullanıcılarını düşünen Google, Gmail ile e-posta pazarına da el atarak Microsoft ve Yahoo! şeklinde ciddi rakiplerine meydan okudu.
Microsoft’la mücadelesinde böyle de yetinmeyen şirket, Microsoft’un dünya çapında popüler olan MS Ofis’ine de rakip oldu. Word kelime işlemcisinden Excel türevi bir yazılıma kadar bir fazlaca alternatifi kullanıcılarına internetten, üstelik ücretsiz ulaştıran Google, bu servisiyle de kullanıcıların sempatisini kazandı.
Ve Google, Chrome ile bombayı patlattıYeni bir yazılım platformu geliştirerek Apple’ın iPhone’u başta olmak suretiyle öteki şirketlerle de yeni bir rekabete girmeye hazırlanan Google, bu şekilde de yetinmeyerek Chrome internet tarayıcısını geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına sundu.
Google, bilinmiş olduğu üzere tüm servislerini web üstünden ulaştırıyor ancak kullanıcılar Google’ın bu servislerine yetişebilmek için en büyük rakibi Microsoft’un Internet Explorer yazılımını ya da öteki alternatif tarayıcıları kullanmak zorundaydılar. Bunun yanında IE’nin Google servislerinin bazılarında kullanıcılara sıkıntı yaşatması ise Google için bardağı taşıran son damla oldu.
Chrome ile web tarayıcı pazarına giren Google, hemen hemen birkaç gün olmuşken yüzbinlerce kullanıcıya ulaşmayı başardı ve tarayıcı alanında da ‘buradayım’ dedi.10 senelik macerasında birçok başarı gösteren Google, yeri vardığında başarısızlığını da kabul etmekten çekinmedi.
Bunun son örneği de Don’t be evil vakasında yaşandı. Çin’de Tananmen Square katliamı ve Falun Gong hareketi benzer biçimde tartışmalara neden olan bazı başlıklardan uzak durmak için ortaya attığı bu yeni sloganın peşinden geçtiğimiz sene hatasını itiraf eden Google, Çin’de bu şekilde bir şeye kalkışmanın kötü bir düşünce olduğunu kabul etmişti.
Page ve Brin’in Google ile yola çıkarken, insanlara ‘bilgiyi’ ücretsiz ulaştırma derdindeydi. İlk üç sene da planladıkları şeklinde hareket eden ikilinin Google’dan bir kârı olmadı.
İlerleyen yıllarda ise Google, sayfalarında reklamlara yer vermeye başladı ve online reklamcılığın kapısını aralamış oldu. Google, bugün itibariyle online reklamcılığı öylesine ileri bir noktaya taşıdı ki, kâr-gütmeyen bir organizasyon olarak kurulmasına rağmen, yılda 16,6 milyar Dolar gelir elde edebilen dev bir şirket halini aldı.
2005 yılında hayata geçirdiği Google Maps ve Google Earth ile dünyanın interaktif bir haritasını internetle tüm dünyaya sunan Google, Street View servisiyle de bunu bir adım ileri götürdü.
Doğuşundan bu yana Google: 1995-2000Şimdi isterseniz Google’ın aslen kurulduğu ilk sene olan 1995’ten günümüze hangi aşamalardan geçtiğine yıl yıl göz atalım:
1995- Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde tanıştılar.
1996- Bilgisayar-bilimi öğrencileri Page ve Brin, BackRub isimli bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. BackRub’un Google’a dönüşmesi ise aynı senenin Ağustos ayına muadil geldi.
1997- Google.Com tescil edildi.
1998- Henüz şirketleşemeyen Google, kendine dönük ilk yatırımını Sun’ın eş-kurucusu Andy Bechtolsheim’den aldı: 100.000 Dolar. Hemen peşinden, 7 Ağustos’ta şirketleşme emekleri sona erdi ve bu tarih, Google’ın doğum günü olarak kabul edildi.
1999- Küçük bir garajda gözlerini açan Google, seneler geçtikçe bu dar alana sığmaz oldu ve sonucunda 8 çalışana ulaşarak yeni bir ofise taşındı.
2000- Google’ın ilk 10 dildeki sürümü yayınlandı: Fransızca, Almanca, İtalyanca, İsveççe, Fince, İspanyolca, Portekizce, Hollandaca, Norveççe ve Danimarkaca. Aynı yıl, bir milyarlık URL indeksiyle Google, dünyanın en büyük arama motoru olmayı başardı.
Doğuşundan bu yana Google: 2001-20082001- Google, Deja.Com’un Usenet Discussion Service’ini satın aldı. Aynı yıl Eric Schmidt de firmanın CEO’su oldu.
2002- AOL ile konsorsiyum kurulurken, Google News servisi hizmete girdi.
2003- American Dialect Society üyeleri, Google’ı 2002 yılının en yararlı kelimesi duyuru etti. Aynı sene Google, Blogger’ın yaratıcısı Pyra Labs’ı satın aldı.
2004- Google, 2GB’lık kapasitesiyle 2004 yılına damgasını vuran Gmail ile e-posta pazarına selam dedi. Bunun yanında halka da açılan şirket, 85 Dolarlık pay değerine ulaştı. Son olarak ise ortağı olduğu kütüphane ve üniversitelerde bulunan milyonlarca kitap dijital ortama aktarıldı.
2005- Şirket, Google Maps ve Google Earth servisini kullanıma sundu. Bu servisleri, süratli mesajlaşma yazılımı Google Talk izledi.
2006- Google, Çin’e adım attı ve en önemlisi Google’ın YouTube alımı bu sene arasında gerçekleşti.
2007- Google, Street View servisini evvela ABD’nın 5 eyaletinde hizmete sundu. Bunun yanında yeniden aynı sene içinde online reklam şirketi DoubleClick satın alındı.
2008- Yahoo ile yeni bir konsorsiyum duyuruldu. Ayrıca Belçikalı gazetelerin bir kısmı Google’ı dava etti. Buna göre firma, Google’ın izin almaksızın ve ücret ödemeksizin kendilerine ait bazı detayları yayınlamasından ötürü 49 milyon Euro cezaya çarptırıldı.Ve yeniden geçtiğimiz günlerde yayınlanan Chrome servisi de Google’ın bu yıl hayatımıza giren bir öteki servisi oldu.
Google büyümeye devam ediyor!Görüldüğü şeklinde Google için yazılacak gerçekten oldukca şey var. Doğduğu günden bu yana hızla büyüyen ve bugün bütün dünyanın tanıdığı Google, sadece kullanıcılarını değil, çalışanlarını da son derece memnun eden büyük bir firma.
Google’a her gün milyonlarca CV’nin gelmesi de aslen beyhude değil: GooglePlex’te çalışan Google kadrosunu kabul eden milyonlarca insan, dünyanın neresinde olursa olsun Google’a başvurarak milyonda belki dahi olsa Google’da çalışabileceğini hayal ediyor. Hayalleri böylesine süsleyen Google, hakikaten de personellerinin rahatlığını en üst düzeyde dağlayan bir şirket.
Sonuç olarak Google büyümeye devam ediyor ve her geçen gün yeni bir sürpriziyle kullanıcılarını şaşırtmaya devam ediyor.
4 Şirket 1998’de Kaliforniya’da bir garajda kurulduğunda toplam çalışan sayısı.
19,604 Google’ın şu anda sahip olduğu toplam çalışan sayısı.
70:30 Erkek çalışanların kadın çalışanlara payı.
%60 Dünya çapında meydana getirilen web aramalarında Google’ın oranı.
%86 Sadece İngiltere’de meydana getirilen internet aramalarında Google’ın oranı.
25,000 Google’ın ilk günlerinde indekslediği internet sayfası sayısı. Bu rakam günümüzde milyarlarla ifade ediliyor.
157 milyar Dolar Google’ın şu anki pazar kıymeti.
%40 Online reklam pazarında Google’ın payı.
1 Google’ın çalışanlarına kendi hususi projeleri için çalışmaları amacıyla haftada izin verdiği gün sayısı. Google News’ın bu şekilde bir günde ortaya çıkmış olduğu biliniyor.
112 Google’ın konuşmuş olduğu dil sayısı bunlardan biri de Türkçe…
1 milyon Her sene Google’a gönderilen özgeçmiş sayısı. Kaynak: Google’n kurum hikayesi .

Menü